Spektakle

ZOBACZ WSZYSTKIE

Calineczka dla dorosłych

 

wg "Calineczki" Hansa Christiana Andersena

 

Adaptacja i reżyseria: Teatr Montownia i Teatr Papahema

Scenografia i kostiumy: Paulina Czernek
Muzyka: Wiktor Stokowski
Obsada: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki, Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel
Produkcja: Teatr Montownia
Premiera:
3 grudnia 2015, Mała Scena, Teatr Powszechny w Warszawie
 

Bilety: www.powszechny.com
 

Calineczka to jedna z najbardziej znanych baśni Andersena. Przez 180 lat od momentu jej powstania ukazała się niezliczona ilość adaptacji tego utworu: spektakli teatralnych, musicali i filmów. Mimo iż interpretatorzy twórczości Andersena często wskazywali na silny związek tematyki jego bajek z poszukiwaniem tożsamości seksualnej, wszystkie one, zgodnie z oficjalnym zamysłem autora, były skierowane do widza dziecięcego. A przecież już pierwsze słowa baśni o Calineczce silnie uruchamiają wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy: „Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć.” Medycyna skutecznie służy dziś pomocą w podobnych sytuacjach. I to bynajmniej nie za pośrednictwem zasadzonego w doniczce ziarenka jęczmienia… Podobnie przygody małej, bezbronnej dziewczynki, opis jej kolejnych spotkań z Ropuchem, Motylem, Chrabąszczem, Myszą, Szczurem i Jaskółką – ich opis i to, co on pomija stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa.


Ośmioro aktorów, korzystając z różnych konwencji teatralnych, w zabawny, bezpretensjonalny sposób ujawnia to, co mimo, że oczywiste, przez wiele pokoleń było, jest i zapewne będzie upraszczane i infantylizowane. Środkami pozwalającymi na opowiedzenie Calineczki dla dorosłych są świeże spojrzenie na baśń Andersena, humor i lalki pozwalające w nieobsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód małej bohaterki. Spektakl jest owocem spotkania dwóch teatrów niezależnych, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego.

 

Teatr PAPAHEMA został założony przez tegorocznych absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska (jest również studentką V roku reżyserii na tym samym Wydziale), Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Do tej pory zrealizowali trzy spektakle: "Molière. Z urojenia" na podstawie "Zmowy świętoszków" Michaiła Bułhakowa, "Moral insanity. "Tragedia ludzi głupich" na podstawie "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej oraz "Macbett" według dramatu Eugène Ionesco. Marzą o możliwości realizacji swoich pomysłów łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji człowieka.

 

 

Fundacja Teatru Montownia składa serdeczne podziękowania studentom Międzynarodowego Studium Dziewulskich oraz Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie za wykonanie charakteryzacji aktorów do spektaklu „Calineczka dla dorosłych”.


ZOBACZ WSZYSTKIE

POPRZEDNI

Najśmieszniejszy człowiek w Polsce

Nowy One-man show Rafała Rutkowskiego

Tekst:...

NASTĘPNY

Ceremonie zimowe

Ceremonie zimowe

Hanoch Levin

 

Przekład: Agnieszka...

Partnerzy