Spektakle

ZOBACZ WSZYSTKIE

Utwór sentymentalny na czterech aktorów

„Utwór sentymentalny na czterech aktorów” to całkowicie autorski spektakl, którego kanwą stały się wielogodzinne rozmowy Piotra Cieplaka i aktorów - założycieli Montowni. Wykonawców wspomaga muzyką na żywo zespół SzaZa. Teatr Montownia współpracował z Piotrem Cieplakiem dwukrotnie. Powstały wtedy szeroko komentowane i docenione zarówno przez krytyków, jak i publiczność, widowiska. Pierwsze to „Historia o raju utraconym czyli będzie lepiej” - spektakl plenerowy, łączący w sobie elementy tradycji biblijnej i współczesnej rzeczywistości, drugie - „Historia o Narodzeniu Pana Jezusa na Dworcu Centralnym w Warszawie”, jedna z najgłośniejszych premier odbywających się poza murami teatrów, spektakl o miejscu religii we współczesnej rzeczywistości supermarketu. Trzecie spotkanie to spektakl mający zamykać tryptyk historii pokazywanych przez Piotra Cieplaka z Teatrem Montownia.

Tym razem w zamkniętej, papierowej przestrzeni na scenie Teatru Praga opowiedziane zostają historie czterech panów. Bezimienni bohaterowie pokazują świat samotnych mężczyzn - swoją codzienność; przyzwyczajenia, wzloty i upadki. Choć żyją obok siebie, ich zwyczajne-niezwyczajne losy krzyżują się i splatają w tragikomicznym finale. Tytułowych czterech panów mnóstwo dzieli, każdy ma swój odrębny świat zewnętrzny i wewnętrzny. Nie znają się. Ale gdzieś w pewnych momentach i miejscach stykają się, mają „punkty wspólne”. Widzimy ich codzienną rutynę, śmieszne czasami nawyki, lęki. W pewnym momencie w życiu każdego z nich następuje przemiana.

Historie są opowiadane bez słów – za pomocą ciała, gestu oraz kartonu, sznurka, bambusowych drążków i oczywiście muzyki. Świat stworzony na scenie to papierowa rzeczywistość ze snu, bez komputerów, nowoczesnej techniki, ale niemniej skomplikowana i zaskakująca precyzyjną strukturą oraz… precyzją puszczonej w ruch maszynerii teatralnej.

__________________________________________________________________________

Reżyser o spektaklu: Nieco starszym wystarczy przypomnieć czołówkę dawnego programu telewizyjnego „W starym kinie”: zabawny ludzik z laseczką maszeruje w miejscu, na tle przesuwających się domków miasta. Przed młodszymi należy roztoczyć liryczną wizję, kiedy nie było jeszcze komputerów, a świat, choć tak samo skomplikowany, dawał się opowiadać za pomocą żywych aktorów, kartonu, sznurka i bambusowych drążków. Aktorzy Teatru Montownia z towarzyszeniem dwóch muzyków z zespołu „SzaZa” opowiadają losy czterech lokatorów domu. Te losy krzyżują się i splatają w tragikomicznym kontredansie. Papierowe drzewa i zwierzęta, parasole, maszyny do pisania, kołderki, papierowe buciki kobiet wyczekiwanych na papierowej ławeczce… Oczywiście papierowy księżyc. Rzeczywistość ze snu, koślawej dziecięcej wydzieranki. Wygląda na to, że spektakl obejdzie się bez słów, bo wydarzenia fabularne, plastyczne obrazy oraz muzyka wystarczą na godzinną opowieść o małych tragediach, małych zachwytach, a także o …chciałoby się nie małej… magii teatru.

Premiera odbyła się 18 maja 2008 w TEATRZE PRAGA, Warszawa, ul. Otwocka 14

 

Scenariusz: Piotr Cieplak i Teatr Montownia
Reżyseria: Piotr Cieplak
Scenografia i kostiumy: Paulina Czernek
Muzyka na żywo: SzaZa (Paweł Szamburski/Patryk Zakrocki)
Występują: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki


ZOBACZ WSZYSTKIE

POPRZEDNI

Kamienie w kieszeniach

Do małej irlandzkiej wioski przybywa ekipa z Hollywood, aby kręcić tu film z udziałem miejscowych statystów… „Kamienie w...

NASTĘPNY

AAA Zatrudnimy clowna

Spektakl jubileuszowy Teatru Montownia. Premiera 28 października 2011 r.

„Dzisiejszy cyrk to gówno....

Partnerzy